Bize Ulaşın

Sinema

Kumonosu-jô(Throne of Blood 1957) Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

İlk bakışta anlayamadığımız ama daha sonrasında ikinci kere fırsat verilip tekrar izlenilmesi gereken filmler gerçekten hoşuma gider. Bu yüzden Akira Kurosawa’nın Kumonosu-jô(1957) filmini ikinci kere, yavaş yavaş ve idrak etmeye çalışarak tekrar izledim.

Akira Kurosawa’nın bu filminde, karakterleri ormanda kaybolur ve bir büyücü ile karşılaşırlar. Büyücü onlara birer kehanette bulunur. Film ilerledikçe kehanetlerin hepsi gerçek olur.

Film boyunca bir kısır döngü var. Bu kısır döngü filmin girişi ile başlıyor ve filmin sonuna kadar sürüyor. Ormanda sürekli kaybolup tekrar aynı noktaya dönmeleri, atların sislerin arasında kaybolup bir süre sonra tekrar belirmesi, Lady Asaji Washizu karakterinin büyük efendiyi koruyan nöbetçilere “sake” ikram etmek için arka odadan “sake” almaya giderken ki karanlıkta kayboluşu ve tekrar belirişi filmin içerisinde gözüme çarpan en büyük imgelerdi. Filmin giriş sahnesi ile bitiş sahnesinin müziklerine kadar aynı olması da bu dikkat ettiğim imgeleri daha da çarpıcı hale getirdi.

Film içerisinde bir çok sahnede sis efektinin kullanılması olumsuzluk ve kötü şeyler olacağına sanki işaret gibiydi. Özellikle de atların kötü şeyler olmadan önce huysuzlanıp farklı sesler çıkarması, kişnemeleri bunlara örnekti. Aynı Taketoki Washizu (Toshirô Mifune) ve Yoshiteru Miki(Akira Kubo) karakterlerinin büyücü ile karşılaştıklarında atlarının huysuzlaşması veya Yoshiteru Miki(Akira Kubo)’nin oğlu ile davetli olduğu Taketoki Washizu (Toshirô Mifune) hanesine gitmeden önce sadık atının huysuzlanıp ortalığı birbirine katması gibi.

Taketoki Washizu (Toshirô Mifune) karakterinin özellikle çoğu sahnede ki mimikleri, olacak olanları hep anlatıyor gibiydi. Genelde gergin bir ifadesi bulunsa da, Kuzey Gazinosunun başına geçeceğini öğrendiği sahnede abartılı bir şekilde korktuğunu ve tedirgin olduğunu gösteriyordu. Bu kadar mimiklerin kullanılmış olması beni biraz rahatsız etti çünkü insanların suratlarında ki ifadeleri net bir biçimde okuyabildiğim filmlerin devamını kafamda tamamlayabiliyor olmak beni rahatsız ediyor.

Son olarak bu filmde dikkatimi en çok çeken şeylerden biri ise film içerisinde büyücü ile Washizu’nun söylerek yaptıklarını, bir Hollywood filmi olan “Inception” filminin konusu ile çok bağdaştığını düşünüyorum. Inception filminde de akla fikir işleme ve onu karşıdakine yaptırabilme anlatılıyordu. Bu filmde de Washizu’nun karısının söyledikleri geleceğe dair tahminler veya orman içinde ki büyücünün söylediği sözler aslında, Washizu’nun aklını çelmeye yönelik haraketlerdir ve film sonuna kadar da bu fikir aşılamalar devam etmiştir.


Kumonosu-jô(1957) / Akira Kurosawa

I’ve always liked the movies which need to be watched more than once in order to understand the major details. Therefore I watched “Kumonosu-jô”, by Akira Kurosawa, second time and slowly. I tried to understand the movie clearly.

In this movie of Akira Kurosawa’s, the characters Taketoki Washizu (Toshirô Mifune) and Yoshiteru Miki(Akira Kubo) got lost in the “Spider Web Forrest” and came across to a prophet. The prophet predicts some kind of events and these events was all going to become real.

There is a vicious cycle during the movie. This cycle starts with the begining of the movie and continues until the end. The facts that they getting lost and getting the same place all the time, the horses getting disappearred in the fog and getting appeared, Lady Asaji Washizu’s getting lost in the dark and coming out of it to bring sake to the guards who protect the Grand Master, were the most realizable images. The similarity between the openning and ending scenes made my idea much more clear.

The usage of the fog effect was an obvious sign of the bad events which will occur. Especially, the voices and the attitude of the horses were an example for that. When our two commanders meet with the prophet and before Yoshiteru Miki and his son will go to the invitation of Taketoki Washizu, horses became bad-tempered.

The gestures of Taketoki Washizu were telling the future events in most scenes. Despite the nervous look of his, when the time that he learned he will command the “North Base”, he showed all the fear and tense in him. This condition really bothered me because to complete the movies, which I can read peoples’ gestures in their faces, is so uncomfortable when completing in my head.

Finally, the last thing that came interesting to me was the thing that prophet done to Washizu. I thougt that there is a big similarity between the subjects of Hollywood movie “Inception” and this one. Inception was defined as adapting a specific idea to a mind and manipulating people. The predictions that Washizu’s wife made and prophet’s predictions made in the forrest, were actually the moves for manipulating Washizu and these attemps last till the end of the movie.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yazmak için Tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Haber

‘Deliler Fatih’in Fermanı’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz, Nur Fettahoğlu, Yetkin Dikinciler, Gülşah Şahin, Gökçe Özyol, Hakan Yufkacıgil, Demet Tuncer
Yönetmen: Osman Kaya
Senarist: Mustafa Burak Doğu- İbrahim Ethem Arslan- Esra Vesu Özçelik
Yapımcı: Cem Uçan- Tenzile Rüstemkhanlı
Görüntü Yönetmeni: Sami Saydam
Yapım: Angel Film
Vizyona Giriş Tarihi: 23 Kasım 2018
Filmin Süresi: 2sa 0dk
Tür: Tarih

Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği Osmanlı elçisi Romanya Prensi tarafından öldürülünce Fatih Vlad’ın öldürülmesi için Baba Sultan’a emir verir. Bunun üzerine Baba Sultan Deliler birliğini kurmaya karar verir. Bu birlik Kongar, Aşkar, Suskun, Gökkurt, Lebi, Adsız, Mübariz isimli 7 cengaver gençten oluşmaktadır. Film, Deliler’in Vlad’ı öldürmek için yaptıklarını ve bu süreçte başlarına gelen hikayeleri konu almakta.

Türkiye’de hala tarihi filmlerin çok fazla olmadığını düşünürsek bu anlamda Osmanlı Tarihini anlatan bir proje olduğu için keyifle seyredebilirsiniz ancak nasıl ki Türk yapımları aksiyon filmlerinde zayıf kalıyorsa Tarih filmlerinde de aynı hissiyata sahibiz.

Şayet bu bir Hollywood filmi olsaydı böylesine güzel bir konunun içine izleyici olarak çok daha fazla girip coşkuyu daha yüksek seviyelerde yaşayabilirsiniz ancak bazı sahnelerin havada kalması ve elbette bütçelerin de kısıtlı olması sebebiyle film yeterince etkileyici değil.

Erkan Petekkaya’dan ise başrol oyuncusu olarak daha yüksek bir performans beklerdik.

Ancak yine de Osmanlı Tarihini yaşatmaya çalıştığı ve tarihi bize hatırlattığı için keyifle seyredilebilir.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

‘Hedefim Sensin’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Gonca Vuslateri, Salih Kalyon, İlker Aksum, Selen Öztürk, Erkan Can, Tanju Tuncel, Meray Ülgen, Şehsuvar Aktaş, Tarık Ünlüoğlu, Ali Keçeli
Yönetmen: Kıvanç Baruönü
Senarist: Ata Demirer
Yapımcı: Necati Akpınar
Yapım: BKM Film
Görüntü Yönetmeni: Burak Kanbir
Vizyona Giriş Tarihi: 30 Kasım 2018
Film Süresi: 1sa 48dk

Ata Demirer’in canlandırdığı Zekeriya Taştan karakteri duygularını apaçık yaşana, yeri geldiğinde patavatsız ama kendi-i halinde yaşayan mutlu bir çiğ köftecidir. Bir şekilde başı mafya ile belaya giren Zekeriya kötü adamlardan kaçmak zorundadır ve kaçmak için Türkiye’nin en ucu olan Gökçeada’yı tercih eder. Zekeriya’nın Gökçeada’ya taşınması ve adanın yerli bir ailesiyle tanışmasıyla olaylar başlar.

Film için Gökçeada’nın tercih edilmesi filme sıcacık bir hava katmış. Başrollerinde Demet Akbağ ve Gonca Vuslateri’ni de Ata Demirer ile birlikte görüp eğlenmemek neredeyse mümkün değil. Demet Akbağ yine usta bir oyunculuk sergilerken Gonca Vuslateri’nin de filme katkısı çok ama çok büyük.

Konu olarak büyük bir beklentiyle izlerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ancak filmin sonunda tüm Ata Demirer filmlerinin sonunda olduğu olduğu gibi sıcacık duygular hissediyorsunuz.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

Melondi.com’un Açılışına Özel Yılbaşı Çekilişi: Çeşme-Ayayorgi’de Ultra Lüks Villa’da Tatil Hediyesi!

Yayınlandı

,

tarafından

Merhaba melondi.com okurları!

Melondi.com‘un açılışına özel yılbaşı çekilişi yapıyoruz ve bu çekilişi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çeşme Ayayorgi‘de ultra lüks bir villa’da 2 gece 3 gün tatil kazanmak ister misiniz? Siz ve sizinle birlikte sevdiğiniz 4 arkadaşınızı bu villada ağırlamak istiyoruz(max: 6 kişi).

3 yatak odalı bu villada çok keyifli 2 gece 3 gün geçireceğinize eminiz 🙂

Yapmanız gerekenler aşağıda sıralı olarak belirtilmiştir:

  1. Instagramdaki çekiliş videomuzu beğenmek ve 3 arkadaşınızı etiketlemek,
  2. Instagram ve Youtube hesaplarımızı takip etmek,
  3. Bu sayfanın altına bir tane yorum bırakmak.

Sosyal Medya Bağlantıları

   .  . 

Çekiliş Kuralları:

  1. Çekiliş 1 Aralık 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerlidir. Kazanan kişiler, 2 asil ve 2 yedek olarak tüm sosyal medya hesaplarımızdan ve melondi.com‘dan 2019 yılının Ocak ayının ilk haftasında ilan edilecektir.
  2. Kazanan talihlileri yayınlamadan önce tüm gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacağız. Eğer ilk kazanan kişi gereklilikleri yerine getirmediyse, kazanan kişi 2.asil olacaktır.
  3. Instagram’daki çekiliş videomuzun altına her postta 3 kişi olacak şekilde istediğiniz kadar kişiyi etiketleyebilirsiniz. Böylece kazanma şansınız artmış olacak.
  4. Bu çekiliş başkasına devredilemez ve satılamaz. Tatil karşılığında para talep edilemez.8 Puan (46 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

EN ÇOK OKUNAN

Copyright © 2018 Garantireyon internet solutions