Bize Ulaşın

Sinema

Au Hasard Balthazar (1966)

Yayınlandı

,

Yönetmen koltuğunda Robert Bresson’ın oturduğu Au Hasard Balthazar filmi 1966 yılında çekilmiş olup, başrolünde bir eşek oynamaktadır. Doğumundan itibaren sürekli sahip değiştiren ve küçük bir sıpa iken çocuklar tarafından vaftiz edilirken Balthazar adını alır.

Yönetmen, o kadar çok ayakları, yerleri kadraja almış ki, sanki filmin bitiminde yüzlerce ayak görmüş gibi hissettim.

Aslında filmdeki  Gerard ve Marie’nin aşkı tam Anadolu’da ki gibi bir aşk hikayesi. Erkek maçodur. Bıçkın delikanlıdır, kızla istediği zaman ilişkiye girer. Kız hiç bir zaman sesini çıkaramaz. Kavga etseler bile hemen barışırlar. Kız her zaman affeder.

Filmde en başarısız bulduğum husus ise, oyunculukların Marie haricinde çok kötü olmasıydı. O kadar film repliklerini ezberlemiş şekilde oynuyorlar ki bunu algılamadan filmi seyretmek mümkün değil.

Gerard’ın eşeğe zulmü ise, günümüzde Gerard gibi adamların yanlarında bulunan temsili eşeklere zulmetmesi gibiydi. Günümüzde genelde özellikle devlet dairelerinde sıkça gördüğümüz amirlerin altlarına bağırması şeklinde açıklanabilir belki bu durum. Onlarda eşek gibi dinlemek zorundadırlar.

Film’de ki bir hata olarak gördüğüm sahne ise, Gerard arkadaşları ile motorla gezerken aslında sadece Gerard’ın bisikletinin önünde motor var ama arkadaşları bisiklet kullanmakta. Arkaya audio olarak motor sesinin koyulması hiç hoşuma gitmedi.

Hayat hiç bir zaman istediğimiz gibi gitmediği için, Marie de aynı durumdan muzdarip oldu ve zamanla kötülüğe ve dahasına kolayca alıştı. Yeri geldi uyumak için ya da yemek için cinselliğini bile kullandı. Dünyanın sonuna kadar devam edecek bu durum ve iyiyken bile kötü olamamayı başaramayacağız.

Hayatının başından sonuna kadar farklı insanlar tarafından zaman zaman kullanılmış, acı çektirilmiş ve bazen de Marie tarafından sevilmiş olan Balthazar, son sahnede kuzuların ortasında umarsız bir şekilde oturup kuzuları izliyordu. Bu sahne her zaman yaşadığımız hayata bir atıfta bulunuyordu adeta. Kuzular her zaman yaptıklarını yapıyorlar otlanıyorlar ve her zaman otlanmaya devam edecekler, ve balthazar da her zaman onları izleyecek.


Au Hasard Balthazar was directed by Robert Bresson in 1966. Leading role is played by a donkey. Its owner continuosly changed beginning from his birth. When it was a donkey-foal, some children gave his name Balthazar while it was getting baptised.

Director showed a lot of feet during the shooting of movie therefore i felt like i saw hundreds of feet after watching the movie.

Actually, the love between Gerard and Marié is like an Anatolian style love. The man is tough. He is a fearless young man and he can always sleep with the girl. The girl could never say a word. If they fought, they make it up. The girl always forgives.

The least successful thing for me is all the acting was horrible except Marié’s. They were obviously acting that they memorized the lines. It was impossible to not recognize it.

The cruelty of Gerard to Balthazar can be liken to present day’s metaphorically donkeys’ next to strong men like Gerard. Today, in state agencies, chiefs always yell to their workers and this situation is quite like similar to movie. Workers also have to obey their chiefs.

Just because life does not go the same for every people, Marie faced this situation too and she got used to evilness and more. When she gets hungry, she used her body to sleep or eat something. This will last until the end of the world and we cannot be bad even when we are good.

For all its life, sometimes it faced a lot of evilness from different people and sometimes it was loved by Marié. Balthazar was watching sheep in the grass carelessly in the final seen. This scene was obviously referring to our lives. Sheep were doing what they always do and they always will and Balthazar will always continue watching them.0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yazmak için Tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Haber

‘Deliler Fatih’in Fermanı’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz, Nur Fettahoğlu, Yetkin Dikinciler, Gülşah Şahin, Gökçe Özyol, Hakan Yufkacıgil, Demet Tuncer
Yönetmen: Osman Kaya
Senarist: Mustafa Burak Doğu- İbrahim Ethem Arslan- Esra Vesu Özçelik
Yapımcı: Cem Uçan- Tenzile Rüstemkhanlı
Görüntü Yönetmeni: Sami Saydam
Yapım: Angel Film
Vizyona Giriş Tarihi: 23 Kasım 2018
Filmin Süresi: 2sa 0dk
Tür: Tarih

Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği Osmanlı elçisi Romanya Prensi tarafından öldürülünce Fatih Vlad’ın öldürülmesi için Baba Sultan’a emir verir. Bunun üzerine Baba Sultan Deliler birliğini kurmaya karar verir. Bu birlik Kongar, Aşkar, Suskun, Gökkurt, Lebi, Adsız, Mübariz isimli 7 cengaver gençten oluşmaktadır. Film, Deliler’in Vlad’ı öldürmek için yaptıklarını ve bu süreçte başlarına gelen hikayeleri konu almakta.

Türkiye’de hala tarihi filmlerin çok fazla olmadığını düşünürsek bu anlamda Osmanlı Tarihini anlatan bir proje olduğu için keyifle seyredebilirsiniz ancak nasıl ki Türk yapımları aksiyon filmlerinde zayıf kalıyorsa Tarih filmlerinde de aynı hissiyata sahibiz.

Şayet bu bir Hollywood filmi olsaydı böylesine güzel bir konunun içine izleyici olarak çok daha fazla girip coşkuyu daha yüksek seviyelerde yaşayabilirsiniz ancak bazı sahnelerin havada kalması ve elbette bütçelerin de kısıtlı olması sebebiyle film yeterince etkileyici değil.

Erkan Petekkaya’dan ise başrol oyuncusu olarak daha yüksek bir performans beklerdik.

Ancak yine de Osmanlı Tarihini yaşatmaya çalıştığı ve tarihi bize hatırlattığı için keyifle seyredilebilir.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

‘Hedefim Sensin’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Gonca Vuslateri, Salih Kalyon, İlker Aksum, Selen Öztürk, Erkan Can, Tanju Tuncel, Meray Ülgen, Şehsuvar Aktaş, Tarık Ünlüoğlu, Ali Keçeli
Yönetmen: Kıvanç Baruönü
Senarist: Ata Demirer
Yapımcı: Necati Akpınar
Yapım: BKM Film
Görüntü Yönetmeni: Burak Kanbir
Vizyona Giriş Tarihi: 30 Kasım 2018
Film Süresi: 1sa 48dk

Ata Demirer’in canlandırdığı Zekeriya Taştan karakteri duygularını apaçık yaşana, yeri geldiğinde patavatsız ama kendi-i halinde yaşayan mutlu bir çiğ köftecidir. Bir şekilde başı mafya ile belaya giren Zekeriya kötü adamlardan kaçmak zorundadır ve kaçmak için Türkiye’nin en ucu olan Gökçeada’yı tercih eder. Zekeriya’nın Gökçeada’ya taşınması ve adanın yerli bir ailesiyle tanışmasıyla olaylar başlar.

Film için Gökçeada’nın tercih edilmesi filme sıcacık bir hava katmış. Başrollerinde Demet Akbağ ve Gonca Vuslateri’ni de Ata Demirer ile birlikte görüp eğlenmemek neredeyse mümkün değil. Demet Akbağ yine usta bir oyunculuk sergilerken Gonca Vuslateri’nin de filme katkısı çok ama çok büyük.

Konu olarak büyük bir beklentiyle izlerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ancak filmin sonunda tüm Ata Demirer filmlerinin sonunda olduğu olduğu gibi sıcacık duygular hissediyorsunuz.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

Melondi.com’un Açılışına Özel Yılbaşı Çekilişi: Çeşme-Ayayorgi’de Ultra Lüks Villa’da Tatil Hediyesi!

Yayınlandı

,

tarafından

Merhaba melondi.com okurları!

Melondi.com‘un açılışına özel yılbaşı çekilişi yapıyoruz ve bu çekilişi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çeşme Ayayorgi‘de ultra lüks bir villa’da 2 gece 3 gün tatil kazanmak ister misiniz? Siz ve sizinle birlikte sevdiğiniz 4 arkadaşınızı bu villada ağırlamak istiyoruz(max: 6 kişi).

3 yatak odalı bu villada çok keyifli 2 gece 3 gün geçireceğinize eminiz 🙂

Yapmanız gerekenler aşağıda sıralı olarak belirtilmiştir:

  1. Instagramdaki çekiliş videomuzu beğenmek ve 3 arkadaşınızı etiketlemek,
  2. Instagram ve Youtube hesaplarımızı takip etmek,
  3. Bu sayfanın altına bir tane yorum bırakmak.

Sosyal Medya Bağlantıları

   .  . 

Çekiliş Kuralları:

  1. Çekiliş 1 Aralık 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerlidir. Kazanan kişiler, 2 asil ve 2 yedek olarak tüm sosyal medya hesaplarımızdan ve melondi.com‘dan 2019 yılının Ocak ayının ilk haftasında ilan edilecektir.
  2. Kazanan talihlileri yayınlamadan önce tüm gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacağız. Eğer ilk kazanan kişi gereklilikleri yerine getirmediyse, kazanan kişi 2.asil olacaktır.
  3. Instagram’daki çekiliş videomuzun altına her postta 3 kişi olacak şekilde istediğiniz kadar kişiyi etiketleyebilirsiniz. Böylece kazanma şansınız artmış olacak.
  4. Bu çekiliş başkasına devredilemez ve satılamaz. Tatil karşılığında para talep edilemez.8 Puan (46 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

EN ÇOK OKUNAN

Copyright © 2018 Garantireyon internet solutions