Bize Ulaşın

Sinema

Amarcord (1973)-Film Eleştirisi-

Yayınlandı

,

Filmin bir anlatıcı eşliğinde hikayeleri birbirine bağlayarak anlatılmasının, izleyenlerde sıcak ve samimi bir his oluşturduğunu düşünüyorum. Özellikle de bahar gelince kötü kış cadısını yakmaları tatlı adetlerini gösteriyor.

Fellini, ergen bir çocuğun düşlerini şaka yollu, iyi mizahıcı ile ekrana çok iyi yansıtmış bence. Çocukların arabada bazı bayanları düşünmeleri, şehrin pazarında bisiklet süren kadınların seleye oturuşlarını ve tütüncü ablanın göğüslerini seyretmeleri, her erkek çocuğun başından geçebilecek cinsten.

En beğendiğim sahne faşist lider için yaptıkları çiçekten lider figürüydü. Sahne kesinlikle çok yaratıcıydı. O figürün çiçekten yapılmış olması, üstüne ağzını oynatabiliyor olması şahaneydi.

Bunların yanı sıra bazı sahneleri hiç beğenmedim. Özellikle girişte yapılan konuşmada ki oyuncunun oyunculuğu çok amatör ve karşıdan birşeyleri okuduğu belli oluyordu.

Deli amca karakteri ise favori karakterimdi gerçekten ve doktorların ağaçtan indirmek için geldikleri zaman abisine söyledikleri “ Bugün tuhaf, yarın normal. Tıpkı biz gibi” demesi gerçekten çok hoştu. Akıl noksanlığı bulunan kişilerin hiç birşeyden çekinmeden yapabildikleri şeylere gerçekten çok imreniyorum. Keşke biz de hiç bir şey olmamış gibi zaman zaman ağaca çıkıp rahatça bağırabilseydik.

Okulda geçen sahneler, herkesin geçmişi ile bağdaşmasa bile, üniversite öncesi okul hayatımı tekrar düşünmeme sebep oldu açıkcası. Bazı hocaların kızgın olması, bazı hocaların biraz seksepatilerin yüksek olması ya da çok yavaş konuşuyor olması filmden, kendi hayatıma uyarlayabildiklerimden sadece bazıları.

Son olarak, filmin başından sonuna kadar anlayamadığım ortalarda dolanan kadındı. İlk önce inşaata gelmesi, polislerin gramafon sesinin nereden geldiğini anlamaya çalışırlarken ekranın ortasında bir anda belirmesi gibi. Bende oluşan ilk izlenim, Fellini ya uyuşturucu bağımlısı birini farklı bir şekilde ekrana yansıtmaya çalıştı  ya da nemfomanyak birini.
I think that, narrators always made movies warmer and close to the audience. Especially, bad winter witch getting burned when the spring comes shows us their traditions.

Fellini described a child’s dreams in a funny way. In the car scene, boys thinking some of the ladies and the tobacco lady’s breasts are the most common things about any boy in their childhood.

My favorite scene was the flower figure which they made for the fascist leader. It was absolutely very creative. The material was only flowers and the mouth moves made it more spectacular for me.

Besides all of that I didn’t enjoy all of the scenes. Notably, in the first scene, the man’s performance was very amateur and he expressed that he was reading a script in front of him.

My favorite character was the crazy uncle. The things that doctors said to his brother, ”one day he is weird, the other day he is normal. Like all of us.” was really nice. I envy the behaviors of crazy people because acting without thinking is really interesting. I wish we could all go climb a tree and shout from time to time.

The scenes from school made me think of my pre-university education life. Some teachers being angry, some teachers having a high sexuality or speaking very slowly are the things that I can adapt with my life.

Finally, I didn’t understand the woman tripping around all over the movie. At first, she came to the construction site, then she appeared out of nowhere in the gramophone scene. That was interesting for me. Fellini either created a drug addict differently or a nymphomaniac.0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yazmak için Tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Haber

‘Deliler Fatih’in Fermanı’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz, Nur Fettahoğlu, Yetkin Dikinciler, Gülşah Şahin, Gökçe Özyol, Hakan Yufkacıgil, Demet Tuncer
Yönetmen: Osman Kaya
Senarist: Mustafa Burak Doğu- İbrahim Ethem Arslan- Esra Vesu Özçelik
Yapımcı: Cem Uçan- Tenzile Rüstemkhanlı
Görüntü Yönetmeni: Sami Saydam
Yapım: Angel Film
Vizyona Giriş Tarihi: 23 Kasım 2018
Filmin Süresi: 2sa 0dk
Tür: Tarih

Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği Osmanlı elçisi Romanya Prensi tarafından öldürülünce Fatih Vlad’ın öldürülmesi için Baba Sultan’a emir verir. Bunun üzerine Baba Sultan Deliler birliğini kurmaya karar verir. Bu birlik Kongar, Aşkar, Suskun, Gökkurt, Lebi, Adsız, Mübariz isimli 7 cengaver gençten oluşmaktadır. Film, Deliler’in Vlad’ı öldürmek için yaptıklarını ve bu süreçte başlarına gelen hikayeleri konu almakta.

Türkiye’de hala tarihi filmlerin çok fazla olmadığını düşünürsek bu anlamda Osmanlı Tarihini anlatan bir proje olduğu için keyifle seyredebilirsiniz ancak nasıl ki Türk yapımları aksiyon filmlerinde zayıf kalıyorsa Tarih filmlerinde de aynı hissiyata sahibiz.

Şayet bu bir Hollywood filmi olsaydı böylesine güzel bir konunun içine izleyici olarak çok daha fazla girip coşkuyu daha yüksek seviyelerde yaşayabilirsiniz ancak bazı sahnelerin havada kalması ve elbette bütçelerin de kısıtlı olması sebebiyle film yeterince etkileyici değil.

Erkan Petekkaya’dan ise başrol oyuncusu olarak daha yüksek bir performans beklerdik.

Ancak yine de Osmanlı Tarihini yaşatmaya çalıştığı ve tarihi bize hatırlattığı için keyifle seyredilebilir.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

‘Hedefim Sensin’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Gonca Vuslateri, Salih Kalyon, İlker Aksum, Selen Öztürk, Erkan Can, Tanju Tuncel, Meray Ülgen, Şehsuvar Aktaş, Tarık Ünlüoğlu, Ali Keçeli
Yönetmen: Kıvanç Baruönü
Senarist: Ata Demirer
Yapımcı: Necati Akpınar
Yapım: BKM Film
Görüntü Yönetmeni: Burak Kanbir
Vizyona Giriş Tarihi: 30 Kasım 2018
Film Süresi: 1sa 48dk

Ata Demirer’in canlandırdığı Zekeriya Taştan karakteri duygularını apaçık yaşana, yeri geldiğinde patavatsız ama kendi-i halinde yaşayan mutlu bir çiğ köftecidir. Bir şekilde başı mafya ile belaya giren Zekeriya kötü adamlardan kaçmak zorundadır ve kaçmak için Türkiye’nin en ucu olan Gökçeada’yı tercih eder. Zekeriya’nın Gökçeada’ya taşınması ve adanın yerli bir ailesiyle tanışmasıyla olaylar başlar.

Film için Gökçeada’nın tercih edilmesi filme sıcacık bir hava katmış. Başrollerinde Demet Akbağ ve Gonca Vuslateri’ni de Ata Demirer ile birlikte görüp eğlenmemek neredeyse mümkün değil. Demet Akbağ yine usta bir oyunculuk sergilerken Gonca Vuslateri’nin de filme katkısı çok ama çok büyük.

Konu olarak büyük bir beklentiyle izlerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ancak filmin sonunda tüm Ata Demirer filmlerinin sonunda olduğu olduğu gibi sıcacık duygular hissediyorsunuz.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

Melondi.com’un Açılışına Özel Yılbaşı Çekilişi: Çeşme-Ayayorgi’de Ultra Lüks Villa’da Tatil Hediyesi!

Yayınlandı

,

tarafından

Merhaba melondi.com okurları!

Melondi.com‘un açılışına özel yılbaşı çekilişi yapıyoruz ve bu çekilişi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çeşme Ayayorgi‘de ultra lüks bir villa’da 2 gece 3 gün tatil kazanmak ister misiniz? Siz ve sizinle birlikte sevdiğiniz 4 arkadaşınızı bu villada ağırlamak istiyoruz(max: 6 kişi).

3 yatak odalı bu villada çok keyifli 2 gece 3 gün geçireceğinize eminiz 🙂

Yapmanız gerekenler aşağıda sıralı olarak belirtilmiştir:

  1. Instagramdaki çekiliş videomuzu beğenmek ve 3 arkadaşınızı etiketlemek,
  2. Instagram ve Youtube hesaplarımızı takip etmek,
  3. Bu sayfanın altına bir tane yorum bırakmak.

Sosyal Medya Bağlantıları

   .  . 

Çekiliş Kuralları:

  1. Çekiliş 1 Aralık 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerlidir. Kazanan kişiler, 2 asil ve 2 yedek olarak tüm sosyal medya hesaplarımızdan ve melondi.com‘dan 2019 yılının Ocak ayının ilk haftasında ilan edilecektir.
  2. Kazanan talihlileri yayınlamadan önce tüm gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacağız. Eğer ilk kazanan kişi gereklilikleri yerine getirmediyse, kazanan kişi 2.asil olacaktır.
  3. Instagram’daki çekiliş videomuzun altına her postta 3 kişi olacak şekilde istediğiniz kadar kişiyi etiketleyebilirsiniz. Böylece kazanma şansınız artmış olacak.
  4. Bu çekiliş başkasına devredilemez ve satılamaz. Tatil karşılığında para talep edilemez.8 Puan (46 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

EN ÇOK OKUNAN

Copyright © 2018 Garantireyon internet solutions