Bize Ulaşın

Sinema

Alphaville (1965)-Film Eleştirisi-

Yayınlandı

,

Başından sonuna kadar bir bilinmezin içinde olan Dedektif Caution, bu karmaşık durumu hem anlamaya çalışır hem de kendine verilen görevi yerine getirmek için uğraşır.

Filmin, son sözünü söyleyen yarı insan robotların öldürüldüğü sahneleri aynı Hitler rejiminin Yahudilere yaptığı gibiydi. Öldür, yok olsun ve bir daha geri gelemesin.

Filmin başarısızlıklarından biri ise kavga sahnelerinin gerçekten çok kötü olmasıydı. Silahlı sahneler inandırıcı değildi ve çok basit düşünülmüştü. However otel odasında geçen bir sahnede aynadan, ışıkçı çocuğun görünmesi anlamlandıramadığım bir şekilde hoşuma gitti.

Filmin en başarılı sahnelesi ise, “LOVE” kelimesinin Natacha tarafından betimlenmesiydi. Işığın bir yanıp bir sönmesi, gözbebeğinin bir büyüyüp bir küçülmesi orada o anda anlattıkları bence gerçekten true love’u anlatıyordu.

Ansızın kesilen sahnelerin ardından gelen biplemeler, Alpha 60 yazısının zaman zaman ortaya çıkması, polis arabalarının gösterimi filmi daha da hevesleme izlememe neden oldu. İmgelerin bulunduğu filmler her zaman ilgimi çekmiştir. Film esnasında bu imgelerin anlamını çözmeyi severim.

Etkileyici sahnelerden bir tanesi ise film gösterimi sırasında oturanlara elektrik verilmesinin hikayesi anlatılırkendi. Toplu haldeki ölümü ve onların büyük çöp konteynırlarına dökülüşünü Gorard göstermesede, o sahneler benim gözümün önüne hemen geldi. Bence izleyenlere tam olarak bunu yapmak istemiş.

Yönetmen Jean-Luc Godard’ın bu sci-fi filminde diktatorlük sistemini benimsemiş devlet yapısına bolca gönderme bulunduğunu düşünüyorum. Asimile edilmiş topluluklar, uyum sağlayamayanlara intiharlar ve dahası bugünkü diktatörlük sisteminin neredeyse benzeri. Kadınların sadece şehvet için kullanılması, göze güzel geldiği için çıplak bir şekilde heykel gibi sunulması veya yasaklanan kelimeler olup bunları söyleyenlere mutlak ölümün gelmesi bence bu rejimi nasıl eleştirdiğine işarettir.

 

Son olarakta Dedektif Caution’nın çok zeki bir şekilde Alpha 60’ı alt etmesi yönetmenin, diktatörlük sistemine olan duruşunu belli eder nitelikteydi. Belki 1965’te bugunkü 2014 Türkiyesine bir gönderme bile yapmış olabilir. Bu şartlar altında olsak bile, ileride içimizden birileri çıkacak ve Dedektif Caution gibi Alpha 60’ı devirecek. O gün geldiğinde biz de diyeceğiz ki “ Filmdi, gerçek oldu.”
Detective Caution is in a mystery from beginning to the end. He tries to understand this complicated situation and finish the task he was given.

The execution of half-human beings were most similar to Hitler regime’ Jew executions. Kill, make its extinction and it would never come back again.

The fight scenes were very dissappointing. The scenes with guns were not convincing and very ordinary. However, I liked the scene in the hotel room because the electrician worker appeared in the mirror.

The most successfull scene in the movie was Natacha portraying the word “Love”. The flashing light, the pupil goes larger and smaller and the things she telled were really describing true love.

The beeps coming after the cut scenes, the appearance of the Alpha 60 sign and the staging of police vehicles made me watched the movie with ambition. The movies with images always attracted me. I like to discover these images during the movie.

The electrocution story of people in a movie theatre was very impressive. Despite not showing it, Gorard clearly stated how the holocaust was being done. I imagined those scenes immediately. I think he wanted to do that to audience.

Director Jean-Luc Godard referred a lot about the dictatorship government structure in this sci-fi movie. Asimilated societies, suicides to the non-adapted ones and more of that are very similar to the present time dictatorship. Women getting used for only lust, just because they look good they were being presented naked like a sculpture or execution of the forbidden words users were the examples of criticism to the regime.

Detective Caution outcame the Alpha 60 with his genius mind and this was the director’s view to the dictatorship system. Maybe there were some messages for Turkey to year 2014. No matter the conditions we have, one of us will rise and take down the Alpha 60 like Detective Caution. When that day comes, we will say “It was a movie, it became real”.

 0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yazmak için Tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Haber

‘Deliler Fatih’in Fermanı’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz, Nur Fettahoğlu, Yetkin Dikinciler, Gülşah Şahin, Gökçe Özyol, Hakan Yufkacıgil, Demet Tuncer
Yönetmen: Osman Kaya
Senarist: Mustafa Burak Doğu- İbrahim Ethem Arslan- Esra Vesu Özçelik
Yapımcı: Cem Uçan- Tenzile Rüstemkhanlı
Görüntü Yönetmeni: Sami Saydam
Yapım: Angel Film
Vizyona Giriş Tarihi: 23 Kasım 2018
Filmin Süresi: 2sa 0dk
Tür: Tarih

Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği Osmanlı elçisi Romanya Prensi tarafından öldürülünce Fatih Vlad’ın öldürülmesi için Baba Sultan’a emir verir. Bunun üzerine Baba Sultan Deliler birliğini kurmaya karar verir. Bu birlik Kongar, Aşkar, Suskun, Gökkurt, Lebi, Adsız, Mübariz isimli 7 cengaver gençten oluşmaktadır. Film, Deliler’in Vlad’ı öldürmek için yaptıklarını ve bu süreçte başlarına gelen hikayeleri konu almakta.

Türkiye’de hala tarihi filmlerin çok fazla olmadığını düşünürsek bu anlamda Osmanlı Tarihini anlatan bir proje olduğu için keyifle seyredebilirsiniz ancak nasıl ki Türk yapımları aksiyon filmlerinde zayıf kalıyorsa Tarih filmlerinde de aynı hissiyata sahibiz.

Şayet bu bir Hollywood filmi olsaydı böylesine güzel bir konunun içine izleyici olarak çok daha fazla girip coşkuyu daha yüksek seviyelerde yaşayabilirsiniz ancak bazı sahnelerin havada kalması ve elbette bütçelerin de kısıtlı olması sebebiyle film yeterince etkileyici değil.

Erkan Petekkaya’dan ise başrol oyuncusu olarak daha yüksek bir performans beklerdik.

Ancak yine de Osmanlı Tarihini yaşatmaya çalıştığı ve tarihi bize hatırlattığı için keyifle seyredilebilir.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

‘Hedefim Sensin’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Gonca Vuslateri, Salih Kalyon, İlker Aksum, Selen Öztürk, Erkan Can, Tanju Tuncel, Meray Ülgen, Şehsuvar Aktaş, Tarık Ünlüoğlu, Ali Keçeli
Yönetmen: Kıvanç Baruönü
Senarist: Ata Demirer
Yapımcı: Necati Akpınar
Yapım: BKM Film
Görüntü Yönetmeni: Burak Kanbir
Vizyona Giriş Tarihi: 30 Kasım 2018
Film Süresi: 1sa 48dk

Ata Demirer’in canlandırdığı Zekeriya Taştan karakteri duygularını apaçık yaşana, yeri geldiğinde patavatsız ama kendi-i halinde yaşayan mutlu bir çiğ köftecidir. Bir şekilde başı mafya ile belaya giren Zekeriya kötü adamlardan kaçmak zorundadır ve kaçmak için Türkiye’nin en ucu olan Gökçeada’yı tercih eder. Zekeriya’nın Gökçeada’ya taşınması ve adanın yerli bir ailesiyle tanışmasıyla olaylar başlar.

Film için Gökçeada’nın tercih edilmesi filme sıcacık bir hava katmış. Başrollerinde Demet Akbağ ve Gonca Vuslateri’ni de Ata Demirer ile birlikte görüp eğlenmemek neredeyse mümkün değil. Demet Akbağ yine usta bir oyunculuk sergilerken Gonca Vuslateri’nin de filme katkısı çok ama çok büyük.

Konu olarak büyük bir beklentiyle izlerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ancak filmin sonunda tüm Ata Demirer filmlerinin sonunda olduğu olduğu gibi sıcacık duygular hissediyorsunuz.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

Melondi.com’un Açılışına Özel Yılbaşı Çekilişi: Çeşme-Ayayorgi’de Ultra Lüks Villa’da Tatil Hediyesi!

Yayınlandı

,

tarafından

Merhaba melondi.com okurları!

Melondi.com‘un açılışına özel yılbaşı çekilişi yapıyoruz ve bu çekilişi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çeşme Ayayorgi‘de ultra lüks bir villa’da 2 gece 3 gün tatil kazanmak ister misiniz? Siz ve sizinle birlikte sevdiğiniz 4 arkadaşınızı bu villada ağırlamak istiyoruz(max: 6 kişi).

3 yatak odalı bu villada çok keyifli 2 gece 3 gün geçireceğinize eminiz 🙂

Yapmanız gerekenler aşağıda sıralı olarak belirtilmiştir:

  1. Instagramdaki çekiliş videomuzu beğenmek ve 3 arkadaşınızı etiketlemek,
  2. Instagram ve Youtube hesaplarımızı takip etmek,
  3. Bu sayfanın altına bir tane yorum bırakmak.

Sosyal Medya Bağlantıları

   .  . 

Çekiliş Kuralları:

  1. Çekiliş 1 Aralık 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerlidir. Kazanan kişiler, 2 asil ve 2 yedek olarak tüm sosyal medya hesaplarımızdan ve melondi.com‘dan 2019 yılının Ocak ayının ilk haftasında ilan edilecektir.
  2. Kazanan talihlileri yayınlamadan önce tüm gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacağız. Eğer ilk kazanan kişi gereklilikleri yerine getirmediyse, kazanan kişi 2.asil olacaktır.
  3. Instagram’daki çekiliş videomuzun altına her postta 3 kişi olacak şekilde istediğiniz kadar kişiyi etiketleyebilirsiniz. Böylece kazanma şansınız artmış olacak.
  4. Bu çekiliş başkasına devredilemez ve satılamaz. Tatil karşılığında para talep edilemez.8 Puan (46 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

EN ÇOK OKUNAN

Copyright © 2018 Garantireyon internet solutions