Bize Ulaşın

Sinema

Ali: Fear Eats the Soul (1974)-Orj:Angst essen Seele auf- Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

Yönetmeni  Rainer Werner Fassbinder olan “Ali: Fear Eats the Soul” filmi, 1974 tarihinde çekilmiştir. Ali Fas’tan Almanya’ya çalışmak için gelmiş bir işçidir. Bir barda Emmi adında 60 yaşında, 3 çocuğu olan bir kadınla tanışır. Çok kısa sürede evlenirler. Evlendikten sonra Emmi’nin çocukları tarafından Arap olduğu için istenmez ve Emmi’de çevresinden inanılmaz bir baskı görür.

Yönetmen Fassbinder, Emmi ile Ali’nin aşkını, Nazi sonrası Almanya’sının ve insanlarının, başka toplumdan göçebe olarak gelen işçi sınıfındaki kişileri, nasıl hor gördüklerini açıkça bir şekilde gözler önüne sermiştir.  Almanların içlerindeki “Arı Irk” isteği, hala Adolf Hitler’e olan sempati ile göçebe insanlara davranış biçimleri hiç ama hiç hoş değildir. Ali’ye yapılanların kanıtı, sadece bu filmde değil, 1980 senesinde işçi olarak giden Türklere de bizzat yapılmıştır.

Aslında ırkçılıktan da ziyade, menfaatler dünyasında yaşayan bir toplumuz. Kendi çıkarlarımız doğrultusunda olmayan şeylere karşı çıkar, menfaat doğrultumuz ile örtüşen her şeye evet diyebiliriz. Filmde, menfaatler doğrultusunda olmayan şey, Ali’nin, Emmi’nin komşuları tarafından dışlanması, hatta ve hatta kocası olarak tanıştırdığı Ali’nin, Emmi’nin çocukları tarafından hor görülüp dışlanması gibi. Ama menfaatler ortak noktada buluştuğu zaman, Emmi’nin komşuları gelip Ali’den yardım ister ya da Emmi’nin çocukları, çocuklarına bakmaları için Emmi’den yardım ister.

Ali’nin ismi aslında Ali değildir, neredeyse 40 harften oluşan bir ismi vardır ama Ali, uzun adını kullanmaz ve kendisine sadece “Ali” der çünkü Ali aslında gerçek Ali değildir. İsmini kendi ülkesinde bıraktığı gibi, benliğini ve ruhunu da orada bırakmıştır. Ali cümle kurarken kendisinden her zaman 3. Tekil kişi olarak bahseder çünkü asıl Ali, kendi memleketinde kalmıştır. O artık burada yabancıdır. Almanlar tarafından hor görülür, dalga geçilir, kimi zaman da sırf yabancı olduğu için azar yer.

Dünya’nın neresinde olursak olalım, insanlar bilinç altında bencildir. Kendinden olmayanı istemezler. Dil, din, ırka önem vermezler. Önemli olan bendir. Bencilcedir.
“Ali: Fear Eats the Soul” was directed by Rainer Werner Fassbinder in 1974. Ali is an employee who came from Morocco to Germany to work. In a bar, he meets a woman named Emmi who has 3 three children. They get married in a short time. After their marriage, the children do not want Ali because of his Arab race and Emmi sees a lot of pressure from her neighborhood.

Director Fassbinder clearly showed the love between Emmi and Ali and post-Nazi German people treating immigrant workers with a lot of racism. The desire of “Master Race” in German people and behaviors to immigrants with a respect to Adolf Hitler were not nice in every way. The things which are done to Ali are proves to the same behavior to Turkish people who went to Germany in 1980.

In a point of fact, we are living in a world of benefits more than racism. We always object what we do not benefit and say yes to everything in our interest. The non-beneficial things are the pressure from neighbors to Ali and the reaction of Emmi’s children to her newly introduced husband Ali. However, when it comes to benefit, every neighbor and children come to Ali and ask for his help.

Ali’s name is different in real. His name is made from approximately 40 letters but Ali never uses it and calls himself only “Ali” because Ali is not the real Ali. Just like he left his name in his country, he also left his personality and soul there. Ali always talks about himself as third person singular because the actual Ali stayed in his country. Here, he is a stranger now. He falls into contempt, mocked by German people. Sometimes, he gets rebuked just because he is a stranger.

People are always selfish subconsciously wherever they are in the world. They never want anybody who is not one of them. They never care about any language, religion or race. What’s important is “Me”. Everything what happened is just selfishly.0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yazmak için Tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Haber

‘Deliler Fatih’in Fermanı’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz, Nur Fettahoğlu, Yetkin Dikinciler, Gülşah Şahin, Gökçe Özyol, Hakan Yufkacıgil, Demet Tuncer
Yönetmen: Osman Kaya
Senarist: Mustafa Burak Doğu- İbrahim Ethem Arslan- Esra Vesu Özçelik
Yapımcı: Cem Uçan- Tenzile Rüstemkhanlı
Görüntü Yönetmeni: Sami Saydam
Yapım: Angel Film
Vizyona Giriş Tarihi: 23 Kasım 2018
Filmin Süresi: 2sa 0dk
Tür: Tarih

Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği Osmanlı elçisi Romanya Prensi tarafından öldürülünce Fatih Vlad’ın öldürülmesi için Baba Sultan’a emir verir. Bunun üzerine Baba Sultan Deliler birliğini kurmaya karar verir. Bu birlik Kongar, Aşkar, Suskun, Gökkurt, Lebi, Adsız, Mübariz isimli 7 cengaver gençten oluşmaktadır. Film, Deliler’in Vlad’ı öldürmek için yaptıklarını ve bu süreçte başlarına gelen hikayeleri konu almakta.

Türkiye’de hala tarihi filmlerin çok fazla olmadığını düşünürsek bu anlamda Osmanlı Tarihini anlatan bir proje olduğu için keyifle seyredebilirsiniz ancak nasıl ki Türk yapımları aksiyon filmlerinde zayıf kalıyorsa Tarih filmlerinde de aynı hissiyata sahibiz.

Şayet bu bir Hollywood filmi olsaydı böylesine güzel bir konunun içine izleyici olarak çok daha fazla girip coşkuyu daha yüksek seviyelerde yaşayabilirsiniz ancak bazı sahnelerin havada kalması ve elbette bütçelerin de kısıtlı olması sebebiyle film yeterince etkileyici değil.

Erkan Petekkaya’dan ise başrol oyuncusu olarak daha yüksek bir performans beklerdik.

Ancak yine de Osmanlı Tarihini yaşatmaya çalıştığı ve tarihi bize hatırlattığı için keyifle seyredilebilir.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

‘Hedefim Sensin’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Gonca Vuslateri, Salih Kalyon, İlker Aksum, Selen Öztürk, Erkan Can, Tanju Tuncel, Meray Ülgen, Şehsuvar Aktaş, Tarık Ünlüoğlu, Ali Keçeli
Yönetmen: Kıvanç Baruönü
Senarist: Ata Demirer
Yapımcı: Necati Akpınar
Yapım: BKM Film
Görüntü Yönetmeni: Burak Kanbir
Vizyona Giriş Tarihi: 30 Kasım 2018
Film Süresi: 1sa 48dk

Ata Demirer’in canlandırdığı Zekeriya Taştan karakteri duygularını apaçık yaşana, yeri geldiğinde patavatsız ama kendi-i halinde yaşayan mutlu bir çiğ köftecidir. Bir şekilde başı mafya ile belaya giren Zekeriya kötü adamlardan kaçmak zorundadır ve kaçmak için Türkiye’nin en ucu olan Gökçeada’yı tercih eder. Zekeriya’nın Gökçeada’ya taşınması ve adanın yerli bir ailesiyle tanışmasıyla olaylar başlar.

Film için Gökçeada’nın tercih edilmesi filme sıcacık bir hava katmış. Başrollerinde Demet Akbağ ve Gonca Vuslateri’ni de Ata Demirer ile birlikte görüp eğlenmemek neredeyse mümkün değil. Demet Akbağ yine usta bir oyunculuk sergilerken Gonca Vuslateri’nin de filme katkısı çok ama çok büyük.

Konu olarak büyük bir beklentiyle izlerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ancak filmin sonunda tüm Ata Demirer filmlerinin sonunda olduğu olduğu gibi sıcacık duygular hissediyorsunuz.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

Melondi.com’un Açılışına Özel Yılbaşı Çekilişi: Çeşme-Ayayorgi’de Ultra Lüks Villa’da Tatil Hediyesi!

Yayınlandı

,

tarafından

Merhaba melondi.com okurları!

Melondi.com‘un açılışına özel yılbaşı çekilişi yapıyoruz ve bu çekilişi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çeşme Ayayorgi‘de ultra lüks bir villa’da 2 gece 3 gün tatil kazanmak ister misiniz? Siz ve sizinle birlikte sevdiğiniz 4 arkadaşınızı bu villada ağırlamak istiyoruz(max: 6 kişi).

3 yatak odalı bu villada çok keyifli 2 gece 3 gün geçireceğinize eminiz 🙂

Yapmanız gerekenler aşağıda sıralı olarak belirtilmiştir:

  1. Instagramdaki çekiliş videomuzu beğenmek ve 3 arkadaşınızı etiketlemek,
  2. Instagram ve Youtube hesaplarımızı takip etmek,
  3. Bu sayfanın altına bir tane yorum bırakmak.

Sosyal Medya Bağlantıları

   .  . 

Çekiliş Kuralları:

  1. Çekiliş 1 Aralık 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerlidir. Kazanan kişiler, 2 asil ve 2 yedek olarak tüm sosyal medya hesaplarımızdan ve melondi.com‘dan 2019 yılının Ocak ayının ilk haftasında ilan edilecektir.
  2. Kazanan talihlileri yayınlamadan önce tüm gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacağız. Eğer ilk kazanan kişi gereklilikleri yerine getirmediyse, kazanan kişi 2.asil olacaktır.
  3. Instagram’daki çekiliş videomuzun altına her postta 3 kişi olacak şekilde istediğiniz kadar kişiyi etiketleyebilirsiniz. Böylece kazanma şansınız artmış olacak.
  4. Bu çekiliş başkasına devredilemez ve satılamaz. Tatil karşılığında para talep edilemez.8 Puan (46 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

EN ÇOK OKUNAN

Copyright © 2018 Garantireyon internet solutions