Bize Ulaşın

Sinema

A Fistful of Dolar(Bir Avuç Dolar) – Film Eleştirisi-

Yayınlandı

,

Yönetmen koltuğunda Sergio Leone’nin oturduğu “ a fistful of dollars”, gelmiş geçmiş en iyi spagetti western[1] filmlerinden bir tanesi kabul edilir. Başrol oyuncusu Joe (Client Eastwood), iki rakip mafya tarafından yönetilen bir kasabaya gelir. Cebinde hiç parası yoktur. Para kazanmak için kendini bir entrikanın içine atar ve nitekimde kazanır.

Filmin jeneriği bana stop-motion’ı anımsattı. Jenerik müziği, kullanılan kırmızı font, görüntü ve müziğin uyumu beni gerçekten filmin başı olmasına rağmen etkiledi.

Ana karakter birden fazla insana karşı durmasına rağmen hepsini sorunsuzca öldürüyor olması bana hiç bir zaman inandırıcı gelmedi.

Ramon’nun taramalı tüfekle ateş ettiği sahnede, o hızda atılan kurşunlar ile öldürebildiği insan sayısı arasında tutarsızlık var. Kullandığı alet çok hızlı ateş ederken, vurduğu insanların vurulmaya verdiği tepkiler çok daha yavaş kaldı.

Marisol’un başka bir adamdan olan oğlunu göremeyişi, Marisol’un Ramon tarafından sadece cinsel bir objeymişçesine kullanılışı, bugünkü ileri körleşmiş İslam camiasının bir benzeridir. Dine, kitaba ve Allah’a sonsuz saygı duyulurken, kadın varlığının hiç bir önemi yoktur. Varsa yoksa sadece kadın vücududur.

Marisol’un evladına sarılabildiği sahne, Ramon’un bir dakika bile olsa merhamet ve vicdanı ile başbaşa kaldığı sahnedir ama içinde barındırdığı kötülük, yine galip gelir ve kadını çocuğundan bir şekilde adamları sayesinde uzaklaştırır.

Joe’nun mahsende büyük tahta bidonu ittirip paramparça olan sahne, sanki duvara çarpıp patlamıyormuş gibi. Aynı sahneyi defalarca izlememle edindiğim izlenime göre sanki minicik bir patlayıcı ile patlatılıyor tahta bidon ve böylece normalden daha büyük bir patlama gibi gösteriliyor.

O kadar dayak yemesine rağmen akılcı bir şekilde tabutun içinde kaçan Joe, sığındığı minik mağarada ateş ettiği demir levhanın delinmediğini anlar. Bir sahnede aynı yere üst  üste ateş eder. Herhangi bir teknoloji kullanılmadan o sahnenin çekilmiş olması beni gerçekten şaşırttı çünkü aynı noktaya ateş edilebilmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum.

Son sahnede Joe ile Ramon karşı karşıya gelir ve Ramon Joe’ya birden fazla ateş eder ama öldüremez. Kalbine nişan alacağına neden kafasından vurmayı denemediğini gerçekten merak ediyorum.“A Fistful of Dollars” was directed by Sergio Leone. The movie is mentioned as one of the best spagetti westerns. (A Fistful of Dollars tarih yok) The leading role Joe (Clint Eastwood) comes to a town which is controlled by two rival mob families. He has no money with him. To earn some money, he puts himself in a conspiration and eventually he earns what he wants.

The generic of the movie reminds me the “stop-motion” technique. The harmony between generic music, the red font, and display and the music really impressed me although it was the beginning.

The fact that leading role killing all the villains never seemed me realistic.

The number of bullets fired from Ramon’s machine gun and the number of people he killed are not accurate. People were reacting so slow to shooting despite the fact that machine gun was firing too fast.

There was a similarity in the movie about the advanced blunted Islamic society. Marisol getting used as a sexual object by Ramon is the example to that statement. Islamic societies respect endlessly to God, religion and the Holy Book but the existence of women is not important to them. They only care about flesh of women body.

The scene that Marisol hugged her son was a sign to Ramon’s mercy and conscience but  eventually his evilness captures him and he sets apart them by commanding to his men.

I did not like the barrel smashing scene because it is not realistic when i watched the scene several times. It looks like the barrel explodes with an explosive and they are showing this incident as a giant explosion.

Joe escapes from the villains in a coffin. He discovers that iron plates do not get affected from gun shots. He fires the exact same spot in a scene. I was really impressed by firing the same spot consecutively without using any advanced technology.

In the final scene, joe and Ramon come face to face. Ramon fires at Joe a few times but he could not kill him. I really wonder about why he did not aim to his head instead of his body.

A Fistful of Dollars. tarih yok. http://tr.wikipedia.org/wiki/Bir_Avu%C3%A7_Dolar (May 7, 2014 tarihinde erişilmiştir).

Works Cited

A Fistful of Dollars. n.d. http://tr.wikipedia.org/wiki/Bir_Avu%C3%A7_Dolar (accessed May 7, 2014).

Bibliography

A Fistful of Dollars. n.d. http://tr.wikipedia.org/wiki/Bir_Avu%C3%A7_Dolar (accessed May 7, 2014).

Bibliography

A Fistful of Dollars. n.d. http://tr.wikipedia.org/wiki/Bir_Avu%C3%A7_Dolar (accessed May 7, 2014).

 

 0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yazmak için Tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Haber

‘Deliler Fatih’in Fermanı’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz, Nur Fettahoğlu, Yetkin Dikinciler, Gülşah Şahin, Gökçe Özyol, Hakan Yufkacıgil, Demet Tuncer
Yönetmen: Osman Kaya
Senarist: Mustafa Burak Doğu- İbrahim Ethem Arslan- Esra Vesu Özçelik
Yapımcı: Cem Uçan- Tenzile Rüstemkhanlı
Görüntü Yönetmeni: Sami Saydam
Yapım: Angel Film
Vizyona Giriş Tarihi: 23 Kasım 2018
Filmin Süresi: 2sa 0dk
Tür: Tarih

Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği Osmanlı elçisi Romanya Prensi tarafından öldürülünce Fatih Vlad’ın öldürülmesi için Baba Sultan’a emir verir. Bunun üzerine Baba Sultan Deliler birliğini kurmaya karar verir. Bu birlik Kongar, Aşkar, Suskun, Gökkurt, Lebi, Adsız, Mübariz isimli 7 cengaver gençten oluşmaktadır. Film, Deliler’in Vlad’ı öldürmek için yaptıklarını ve bu süreçte başlarına gelen hikayeleri konu almakta.

Türkiye’de hala tarihi filmlerin çok fazla olmadığını düşünürsek bu anlamda Osmanlı Tarihini anlatan bir proje olduğu için keyifle seyredebilirsiniz ancak nasıl ki Türk yapımları aksiyon filmlerinde zayıf kalıyorsa Tarih filmlerinde de aynı hissiyata sahibiz.

Şayet bu bir Hollywood filmi olsaydı böylesine güzel bir konunun içine izleyici olarak çok daha fazla girip coşkuyu daha yüksek seviyelerde yaşayabilirsiniz ancak bazı sahnelerin havada kalması ve elbette bütçelerin de kısıtlı olması sebebiyle film yeterince etkileyici değil.

Erkan Petekkaya’dan ise başrol oyuncusu olarak daha yüksek bir performans beklerdik.

Ancak yine de Osmanlı Tarihini yaşatmaya çalıştığı ve tarihi bize hatırlattığı için keyifle seyredilebilir.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

‘Hedefim Sensin’ Film Eleştirisi

Yayınlandı

,

tarafından

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Gonca Vuslateri, Salih Kalyon, İlker Aksum, Selen Öztürk, Erkan Can, Tanju Tuncel, Meray Ülgen, Şehsuvar Aktaş, Tarık Ünlüoğlu, Ali Keçeli
Yönetmen: Kıvanç Baruönü
Senarist: Ata Demirer
Yapımcı: Necati Akpınar
Yapım: BKM Film
Görüntü Yönetmeni: Burak Kanbir
Vizyona Giriş Tarihi: 30 Kasım 2018
Film Süresi: 1sa 48dk

Ata Demirer’in canlandırdığı Zekeriya Taştan karakteri duygularını apaçık yaşana, yeri geldiğinde patavatsız ama kendi-i halinde yaşayan mutlu bir çiğ köftecidir. Bir şekilde başı mafya ile belaya giren Zekeriya kötü adamlardan kaçmak zorundadır ve kaçmak için Türkiye’nin en ucu olan Gökçeada’yı tercih eder. Zekeriya’nın Gökçeada’ya taşınması ve adanın yerli bir ailesiyle tanışmasıyla olaylar başlar.

Film için Gökçeada’nın tercih edilmesi filme sıcacık bir hava katmış. Başrollerinde Demet Akbağ ve Gonca Vuslateri’ni de Ata Demirer ile birlikte görüp eğlenmemek neredeyse mümkün değil. Demet Akbağ yine usta bir oyunculuk sergilerken Gonca Vuslateri’nin de filme katkısı çok ama çok büyük.

Konu olarak büyük bir beklentiyle izlerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ancak filmin sonunda tüm Ata Demirer filmlerinin sonunda olduğu olduğu gibi sıcacık duygular hissediyorsunuz.

0 Puan (0 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku

Güncel Haber

Melondi.com’un Açılışına Özel Yılbaşı Çekilişi: Çeşme-Ayayorgi’de Ultra Lüks Villa’da Tatil Hediyesi!

Yayınlandı

,

tarafından

Merhaba melondi.com okurları!

Melondi.com‘un açılışına özel yılbaşı çekilişi yapıyoruz ve bu çekilişi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çeşme Ayayorgi‘de ultra lüks bir villa’da 2 gece 3 gün tatil kazanmak ister misiniz? Siz ve sizinle birlikte sevdiğiniz 4 arkadaşınızı bu villada ağırlamak istiyoruz(max: 6 kişi).

3 yatak odalı bu villada çok keyifli 2 gece 3 gün geçireceğinize eminiz 🙂

Yapmanız gerekenler aşağıda sıralı olarak belirtilmiştir:

  1. Instagramdaki çekiliş videomuzu beğenmek ve 3 arkadaşınızı etiketlemek,
  2. Instagram ve Youtube hesaplarımızı takip etmek,
  3. Bu sayfanın altına bir tane yorum bırakmak.

Sosyal Medya Bağlantıları

   .  . 

Çekiliş Kuralları:

  1. Çekiliş 1 Aralık 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerlidir. Kazanan kişiler, 2 asil ve 2 yedek olarak tüm sosyal medya hesaplarımızdan ve melondi.com‘dan 2019 yılının Ocak ayının ilk haftasında ilan edilecektir.
  2. Kazanan talihlileri yayınlamadan önce tüm gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacağız. Eğer ilk kazanan kişi gereklilikleri yerine getirmediyse, kazanan kişi 2.asil olacaktır.
  3. Instagram’daki çekiliş videomuzun altına her postta 3 kişi olacak şekilde istediğiniz kadar kişiyi etiketleyebilirsiniz. Böylece kazanma şansınız artmış olacak.
  4. Bu çekiliş başkasına devredilemez ve satılamaz. Tatil karşılığında para talep edilemez.8 Puan (46 Oylar)
Puan
Kim Ne Dedi Puanlama Yap
Filtrele

İlk Yorumu Yazan Siz Olun

User Avatar
Onaylı
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Daha Fazla
{{ pageNumber+1 }}
Puanlama Yap

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

EN ÇOK OKUNAN

Copyright © 2018 Garantireyon internet solutions